Koçluk ( Coaching )

Koçluk ( Coaching ) Nedir ? Gelişim ihtiyacı içinde olan bir profesyonele hem sistematik bir yapı hem de bir ‘yol arkadaşlığı’ sunan “koçluk” kavramının önemini iş dünyası her geçen gün daha iyi kavrıyor. “Coaching” kelimesi, İngilizce’de değerli malların bir noktadan diğerine taşınması için kullanılan bir ulaşım aracı olarak tanımlanır. Bu isim ilk kez 1500’lü yıllarda kullanılmış ve halen de kullanılmakta. Bugün “koçluk” kelimesinin iş yaşamındaki kullanım alanına baktığımızda, kelimenin bu orijinal anlamını halen koruduğunu görüyoruz. Koç, hayat boyu sürecek olan bu farkındalık yolculuğunun ilk adımı olan “kişisel vizyonu gerçeğe dönüştürme” süreci içerisinde “rehber” görevi üstlenir. İş yaşamında tecrübelerini, NLP ve diğer modern iletişim tekniklerini ve duygusal zekasını kullanan başarılı bir koç; dinlemek, gözlemlemek ve danışanın kişisel gereksinimlerine uygun yaklaşımları belirlemek suretiyle danışanın hedeflerine ulaşırken diğer taraftan da daha derin düzeyde öğrenme faaliyetini gerçekleştirmesini kolaylaştırır. Yaşam önceliklerini belirleyerek hayatına değer katmak, kişisel performansını arttırmak, iş-özel hayatdengesini kurmak, ilişkilerini geliştirmek veya liderlik özelliklerini zenginleştirmek gibi çeşitli bir takım sebeplerle başlayabileceğiniz başarılı bir koçluk çalışması sonrasında; hedeflerinize yüksek motivasyon yoluyla ulaşır, kendiniz ve ilişkileriniz hakkında derin farkındalık kazanır; özetle yaşamınıza anlam ve doyum katarsınız.

İşte koçluk, bu süreci desteklemek, danışanın zaten sahip olduğu beceri, yetenek ve yaratıcılık düzeyini geliştirmek, bireyin farkındalık düzeyini artırmak amacıyla verilen danışmanlık hizmetidir. Bu anlamda koçluk, yalnızca bir hedefe ulaşma desteği olarak değil; danışanın yeni davranış ve düşünce yöntemleri geliştirmesini sağlayacak bir çalışmadır. Bu çalışma içerisinde koç, kişisel zenginliğinizi ve potansiyelinizi açığa çıkaran, sizi hem zorlayan hem de motive eden profesyonel kişidir. Bu sayede daha planlı, kalıcı ve etkin bir biçimde hedeflerinize ulaşmanızı sağlar. Danışanın ulaşmayı arzuladığı hedeflerine yönelik olarak sınırlayıcı duygu ve düşüncelerini olumlu duygu ve düşüncelerle değiştirmesine yardımcı olur.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. Profesyonel koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Profesyonel koçluk eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki Profesyonel koçluk eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya burayı tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :koçluk eğitimi - koçluk - koçluk eğitimleri - profesyonel koçluk eğitimi - profesyonel koçluk -

Yorumlar